About the Indian Peaks Alers

The Indian Peaks Alers is Longmont's Homebrew club.   We're an energetic crew of about 35-40 brewers with a broad range of experience

We meet on the second Wednesday of the month, typically at Left Hand Brewing in Longmont.  Meetings go from 6pm to about 8pm.   Come on by, bring some homebrew to share and join in the fun

 

Indian Peaks Alers Google Calendar

If you'd like to get info on IPAlers events, you can subscribe to our Google Calendar.

Open up google calendar, select the down arrow on "other calendars", then select "add by URL" and paste this into the address field < This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Click for ==> XML  format

Click for ==>  iCal format 

2014 P2P ProAm Results

Congratulations to all the winners! 
we judged 375 entries over the course of 4 judging sessions.   Thank you to all the volunteers, judges and stewards for your time and effort to make the 2014 Peak-to-Peak ProAm a success.

Best in Show

Indian Peaks Alers Barrel 5 crew, Golden Sours Gueuze

Pro-Am Selections

Left Hand:   Andrew Ayers, Jalapeno Cream Ale
Oskar Blues:  Greg Toothaker, American Brown Ale
Crabtree:  Geoff Humphrey, Biere De Garde
Echo:  Kyle Roth,  Belgian Dark Strong
Pumphouse:  Indian Peaks Alers barrel 5 crew, Gueuze


Category 1: Light Lager (8 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Bradley Hell Yes Munich Helles Texas Carboys
2nd Greg Toothaker Helles Munich Helles Indian Peaks Alers
3rd Zachary Roth Schwabinchen Munich Helles  



Category 2: Pilsner (14 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Orton Brewton's Pilsner German Pilsner (Pils) Indian Peaks Alers
2nd Robert Burger CAP #4 Classic American Pilsner Underground Brewers of Connecticut
3rd Olof Triana German Pils German Pilsner (Pils)  



Category 3: European Amber Lager (6 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Beeson 2 Point Conversion Oktoberfest/Marzen Rock Hoppers
2nd Scott Buchholz Bucktoberfest Oktoberfest/Marzen Bbopp
3rd Preston Hartman Hartman Vienna Lager Vienna Lager  



Category 4: Dark Lager (7 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Beeson Schwartzbier Schwarzbier Rock Hoppers
2nd Jason Kruegel Eat My Schwarz(Bier) Schwarzbier Rock Hoppers
3rd Greg Toothaker Dunkel Munich Dunkel Indian Peaks Alers
HM Geoff Shipley Biggs Dark Lager Dark American Lager  



Category 5: Bock (16 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kelly Kruegel Arctic Chi Eisbock Rock Hoppers
2nd Jason Kruegel Johann Sebastian's Bock Maibock/Helles Bock Rock Hoppers
3rd Brian Hoesing Bocks Car Traditional Bock Lincoln Lagers



Category 6: Light Hybrid Beer (16 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Orton Brewton's Cream Ale Cream Ale Indian Peaks Alers
2nd Brian Hoesing Pacific Rim Rye American Wheat or Rye Beer Lincoln Lagers
3rd Justen Pelton Pelton's Kolsch. #1 Kolsch Ann Arbor Brewers Guild



Category 7: Amber Hybrid Beer (7 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ed Moore Carey Alt Dusseldorf Altbier FOTR
2nd Matthew Linnenburger Alternate Universe Northern German Altbier Rock Hoppers Brew Club
3rd Matt Kriewall Ca Memories Ag141 California Common Beer Liquid Poets



Category 8: English Pale Ale (19 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Bradley KSB Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Texas Carboys
2nd Marc Preo Commanchee Harvest Special/Best/Premium Bitter Indian Peaks Alers
3rd Michael Laney Machine Alley London Cab Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Berthoud Barn Burners



Category 9: Scottish and Irish Ale (11 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Bradley McLuvin Strong Scotch Ale Texas Carboys
2nd Scott Buchholz Strong Scotch Strong Scotch Ale Bbopp
3rd Matthew Linnenburger Hoben Irish Red Irish Red Ale Rock Hoppers Brew Club
HM Matt Kriewall Younger Sister 131 Scottish Export 80/- Liquid Poets



Category 10: American Ale (36 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Greg Toothaker Brown Ale American Brown Ale Indian Peaks Alers
2nd Michael Bosica American Brown American Brown Ale Indian Peaks Alers
3rd Kyle Roth Northcoast American Pale Ale Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)



Category 11: English Brown Ale (11 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Billy Broas Mild Peril Mild Denver Homebrew Club
2nd Jason Cramer Dirty English Bird Northern English Brown Ale Weiz Guys
3rd George Delena Dark Mild Mild Rock Hoppers



Category 12: Porter (15 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Trevor Johnson Black Rain Robust Porter Hop barley and the alers
2nd Douglas Finke Robust Porter Robust Porter Lincoln Lagers
3rd Marc Preo President Porter Robust Porter Indian Peaks Alers



Category 13: Stout (35 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Sean Coburn Dry Stout Dry Stout Indian Peaks Alers
2nd Larry Williams Employee Of The Month Oatmeal Stout KROC
3rd Brian Hoesing West Indies Foreign Extra Stout Lincoln Lagers
HM Mark Hall RISky Russian Imperial Stout Imperial Stout Indian Peaks Alers



Category 14: India Pale Ale (IPA) (32 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Geoff Humphrey Clean Out The Closet IIPA Imperial IPA Rock Hoppers
2nd Dave Malone Honeycutter IPA American IPA The Greater Denver Yeast Infection
3rd Jim Gilchrist Wolf Bite IPA American IPA  



Category 15: German Wheat and Rye Beer (10 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Justen Pelton Pelton's Weizen Weizen/Weissbier Ann Arbor Brewers Guild
2nd Preston Hartman Uberweizen Weizenbock  
3rd Gavin Quigley Roggenbier Roggenbier (German Rye Beer) Next Level



Category 16: Belgian and French Ale (25 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Geoff Humphrey Fetchez La Vache Biere de Garde Rock Hoppers
2nd Kelly Kruegel Monk With A Woody Belgian Specialty Ale Rock Hoppers
3rd Ed Moore Tony Sassion Saison FOTR
HM Sam Foust Queen Bee Imperial Saison Belgian Specialty Ale  



Category 17: Sour Ale (5 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ignatius Paul Aler Golden Sours Gueuze Indian Peaks Alers
2nd John Rowley Up The Kriek Fruit Lambic John Rowley
3rd Greg Foley Bliner Berliner Weisse  



Category 18: Belgian Strong Ale (19 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kyle Roth Frank Belgian Dark Strong Ale Society of Northeast Ohio Brewers (SNOB)
2nd John Gonzales Diablito Belgian Golden Strong Ale  
3rd Greg Foley Trips Belgian Tripel  



Category 19: Strong Ale (9 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Lowell Sally's Little Slice Of Heaven American Barleywine  
2nd Larry Williams Lady Barley English Barleywine KROC
3rd Ed Moore Tony Barleywine American Barleywine FOTR



Category 20: Fruit Beer (7 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Kriewall Rassy Brown 105 Fruit Beer Liquid Poets
2nd Brian Hoesing Pfirsich Gose Fruit Beer Lincoln Lagers
3rd JAMES FRAZER James And The Giant Grapefruit Fruit Beer HILL CITY HOMEBREWERS



Category 21: Spice/Herb/Vegetable Beer (24 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Ayers Beat The Heat Jalapeno Creme Ale Spice, Herb, or Vegetable Beer Lauter Day Brewers
2nd Seth Gerard Roseberry Saison Spice, Herb, or Vegetable Beer  
3rd Brian Hoesing Gingerbread Imperial Milk Stout Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Lincoln Lagers



Category 22: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer (13 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Hoesing Blacktooth Grin Wood-Aged Beer Lincoln Lagers
2nd Jamie Moulton Batch 9 Barley Wine Wood-Aged Beer The Big Lebrewskis
3rd Nathan Williamson Olde Dirty Bastard Wood-Aged Beer Big Thompson Brewing Collective



Category 23: Specialty Beer (21 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bryan Keas Hoppy Ending Specialty Beer Rock Hoppers
2nd Shawn Miller Rybock Lager Specialty Beer high plains drafters
3rd Brian Hoesing Hand In The Bush Sahti Specialty Beer Lincoln Lagers



Category 30: Cascadian Dark Ale / Black IPA (9 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Casey Keefe Zoey's Black Spot Cascadian Dark Ale / Black IPA Blind Dog Brew
2nd Justen Pelton Black Dnamite Cascadian Dark Ale / Black IPA Ann Arbor Brewers Guild
3rd JAMES FRAZER Champion Of The Weekend Cascadian Dark Ale / Black IPA

HILL CITY HOMEBREWERS

 

Next Monthly meeting

April Meeting

We will meet at Echo Brewing on Wednesday, April 16th  2014, 6-8pm

Agenda

  • Recent competition updates
  • Updates on Echo's expansion
  • Socializing

logo