Peak-to-Peak Proam Results

Print

2013 Peak-to-Peak ProAm

Written by Don Blake. Posted in Peak-to-Peak Proam Results

Congratulations to all the winners! 
we judged 403 entries over the course of 4 judging sessions.   Thank you to all the volunteers, judges and stewards for your time and effort to make the 2013 Peak-to-Peak ProAm a success.

 

Best In Show

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Frazer MORGAN FREEMAN 30A: Cascadian Dark Ale / Black IPA Labrewtory homebrew club
2nd Kelly Kruegel Arctic Chi 5D: Eisbock Rock Hoppers
3rd Bob Hall Saison 16C: Saison Laramie Brew Club

 

Pro-Am Picks

Bootstrap Brewing: CDA/BIPA - James Frazer - Bedford, VA

Left Hand Brewing: Schwarzbier Greg Toothaker - Erie, CO

Echo Brewing: Saison Bob Hall - Laramie, WY 

Oskar Blues: Belgian Strong Ed Moore - Highlands Ranch, CO

Crabtree Brewing: Scottish Export 80/- Scott Buchholz- Manitou Springs, CO

The Pumphouse Brewery: Extra Special/Strong Bitter - Randy Walsh - Fort Collins, CO

 

 

Individual Category Winners

Category 1: Light Lager (6 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Beeson Hellesick Munich Helles Rock Hoppers Brew Club
2nd Mike Formisano Dortmunder Export Dortmunder Export None
3rd Jonathan Kissinger Real Bud Premium American Lager Worts pf wisdom



Category 2: Pilsner (5 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Orton Brewton's Pilsner German Pilsner (Pils) Indian Peaks Alers
2nd Erik Johnson Ein Bisschen Pils German Pilsner (Pils) The Brewing Network
3rd Geoff Humphrey Czechmate Bohemian Pilsener Rock Hoppers Brew Club



Category 3: European Amber Lager (5 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Formisano Vienna Lager Vienna Lager None
2nd Chris Orton Brewton's Oktoberfest Oktoberfest/Marzen Indian Peaks Alers
3rd William Beeson 2 Point Conversion Oktoberfest/Marzen Rock Hoppers Brew Club



Category 4: Dark Lager (9 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Greg Toothaker Schwarzbier Schwarzbier Indian Peaks Alers
2nd Jason Reinhardt Das Dunkel Eins Munich Dunkel Mile High Monks
3rd Dave Rosso Use The Schwartzbier Schwarzbier Liquid Poets



Category 5: Bock (16 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kelly Kruegel Arctic Chi Eisbock Rock Hoppers
2nd Kelly Kruegel Little Man's Bock Traditional Bock Rock Hoppers
3rd Jason Kruegel To Helles And Bock Maibock/Helles Bock Rock Hoppers



Category 6: Light Hybrid Beer (10 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Derek Ordway Kolsch Kolsch Liquid Poets
2nd Jason Reinhardt Layz Cream Ale Mile High Monks
3rd Scott Kendall KILLARNEY BLONDE Blonde Ale  



Category 7: Amber Hybrid Beer (14 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Kendall AUSGEZEICHNET Northern German Altbier  
2nd Jason Cramer CaliCo Hairball California Common Beer Weiz Guys
3rd Matt Kriewall CA Memories Ag84 California Common Beer Liquid Poets



Category 8: English Pale Ale (18 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Randy Walsh Subalpine ESB Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Liquid Poets
2nd Marc Preo Comanchee Harvest Special/Best/Premium Bitter Indian Peaks Alers
3rd Pam Bradley KSB Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Austin Zealots



Category 9: Scottish and Irish Ale (29 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Buchholz 80/ Scottish Export 80/- Brew Brothers of Pikes Peak
2nd Wade Griffith Bad Luck Ale Strong Scotch Ale  
3rd Ed Moore Carey Wee Heavy Strong Scotch Ale Foam on the range



Category 10: American Ale (23 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Barnhart PG Pale American Pale Ale Liquid Poets
2nd James White Snowblower Pale Ale II American Pale Ale Brew Brothers of Pikes Peak
3rd Stuart West Alex's Brown American Brown Ale Hop Barley and Alers



Category 11: English Brown Ale (14 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Formisano Northern English Brown Ale Northern English Brown Ale None
2nd Randy Walsh Intermountain Mild Mild Liquid Poets
3rd Jesse McConnell Squirrelly Northern English Brown Ale Liquid Poets



Category 12: Porter (18 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ed Moore Miss Kitty Baltic Porter Baltic Porter Foam on the range
2nd Greg Lundie Gotland Baltic Porter Indian Peaks Alers
3rd Randy Walsh Stormy Peaks Porter Baltic Porter Liquid Poets



Category 13: Stout (33 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Don Blake IOS Imperial Stout Indian Peaks Alers
2nd Chris Orton Brewton's RIS Imperial Stout Indian Peaks Alers
3rd Tom Luers Buckeye Island (T27) Dry Stout Bloatarian Brewing League



Category 14: India Pale Ale (IPA) (26 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Reinhardt Lilly Hammer American IPA Mile High Monks
2nd Jay Shambo IPA American IPA Liquid Poets
3rd Tim Thomssen Hop-Tarded IPA Imperial IPA Lincoln Lagers



Category 15: German Wheat and Rye Beer (11 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Geoff Shipley Dooku Dunkelweizen Dunkelweizen  
2nd Rodney Kibzey BitezenBock Weizenbock Urban Knaves of Grain
3rd Mike McGuckian Gutenbetter Weizenbock Weizenbock Brew Brothers of Pikes Peak



Category 16: Belgian and French Ale (30 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bob Hall Saison Saison Laramie Brew Club
2nd Kelly Kruegel Biere De Baby Biere de Garde Rock Hoppers
3rd Rick Bobbitt Flanders Mure Belgian Specialty Ale KROC
HM Kelly Kruegel Monk With A Woody Belgian Specialty Ale Rock Hoppers



Category 17: Sour Ale (8 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike McGuckian Molly Brown Flanders Brown Ale/Oud Bruin Brew Brothers of Pikes Peak
2nd Rick Bobbitt Bruegal The Elder Straight (Unblended) Lambic KROC
3rd Jeff Blackburn Tweisse As Neisse Berliner Weisse  



Category 18: Belgian Strong Ale (22 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ed Moore Carey Strong Dark Belgian Dark Strong Ale Foam on the range
2nd Scott Jackson Hard Nipel Tripel Belgian Tripel KROC
3rd John Watterson Trip Aces Belgian Tripel Mile High Monks



Category 19: Strong Ale (12 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen English Barley Wine English Barleywine Lincoln Lagers
2nd Matt Kriewall Devil's Wine Ag67 American Barleywine Liquid Poets
3rd Jason Kruegel Cooper's Pride Old Ale Old Ale Rock Hoppers



Category 20: Fruit Beer (16 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Derek Heersink Coconut Brown Ale Fruit Beer Weiz Guys
2nd Brian Pramov Screw Ya Yoopers Fruit Beer Rock Hoppers
3rd Rick Bobbitt Flanders Kriek Fruit Beer KROC
HM William Beeson Bitch Sickle Fruit Beer Rock Hoppers Brew Club



Category 21: Spice/Herb/Vegatable Beer (23 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Jackson The Great Pumpkin Spice, Herb, or Vegetable Beer KROC
2nd Ed Moore PK Pepper Double IPA Spice, Herb, or Vegetable Beer Foam on the range
3rd Mark Hall Sweet Coffee Stout Spice, Herb, or Vegetable Beer Indian Peaks Alers



Category 22: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer (23 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Geoff Humphrey Collaboration And Inebriation Wood-Aged Beer Rock Hoppers Brew Club
2nd John Carroll Barrel Orphan Wood-Aged Beer Indian Peaks Alers
3rd Sean Buchan Ron Burgundy On Rye Wood-Aged Beer Denver Homebrew Club



Category 23: Specialty Beer (22 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Wesley Underwood Old Cold Dick III Specialty Beer KROC
2nd Bryan Keas IDL Specialty Beer Rock Hoppers
3rd Dave Rosso NBB Sour Porter Specialty Beer Liquid Poets



Category 30: Cascadian Dark Ale / Black IPA (10 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Frazer MORGAN FREEMAN Cascadian Dark Ale / Black IPA Labrewtory homebrew club
2nd Bryan Keas Night Ryder Cascadian Dark Ale / Black IPA Rock Hoppers
3rd Patrick Schneider Dark Horse IPA Cascadian Dark Ale / Black IPA Independent

logo